Massey Ferguson 3655 GE 2WD Specs
(2008)
Massey Ferguson 3655 GE 2WD General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 3655 GE 2WD |
| Start year | 2008 |
| End year | - |
| Category / Type | - |
| Distributor | Massey Ferguson |
| Manufacturer | Agritalia |
| Factory | Rovigo, Italy |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Massey Ferguson 3655 GE 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | - |
| Wheelbase | 84.7 in |
| Length | 156.9 in |
| Fuel Capacity | 18.5 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 6.00R16 (2WD) |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 360/70R24 (2WD) |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
Massey Ferguson 3655 GE 2WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Massey Ferguson 3655 GE 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | - |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 201 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 100 hp @ 2,200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual dry element |
| Transmission Type | synchronized shuttle with partial power shift SpeedShift |
| Transmission / Gearbox gears | 24 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
Massey Ferguson 3655 GE 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Massey Ferguson 3655 GE 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Massey Ferguson 3655 GE 2WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 12.7 gpm |
| Steering flow | - gpm |