Massey Ferguson 3505 4WD Specs
(1983)
Massey Ferguson 3505 4WD General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 3505 4WD |
| Tractor Series | 3500 Series |
| Start year | 1983 |
| End year | 1987 |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Massey Ferguson |
| Factory | France |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $38,000 (1987) |
Massey Ferguson 3505 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 107 in |
| Length | 185 in |
| Width | 94 in |
| Height | - in |
| Fuel Capacity | - |
| Weight | - lbs |
| Shipping weight | - lbs |
| Ballasted weight | 13,195 lbs |
| Operating Weight | 12,935 lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 10.00-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 18.4-38 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | differential hydraulic wet disc |
| Agricultural Tires (R1) | 10.00-16 |
| Agricultural Tires (R1) | 18.4-38 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Massey Ferguson 3505 4WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Massey Ferguson 3505 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Perkins |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 354 ci |
| Bore x Stroke | 3.875x5.00 |
| Compression Ratio | 16:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 110 hp @ 2400 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | partial power shift - |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and 12 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Massey Ferguson 3505 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 90 hp ( 91.50 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Massey Ferguson 3505 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | 73 hp ( 74.18 hp) |
Massey Ferguson 3505 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | 2 or 3 |
| Pump flow | 15 gpm |
| Steering flow | - gpm |