Massey Ferguson 240 4WD Specs
(1980)
Massey Ferguson 240 4WD General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 240 4WD |
| Tractor Series | 200 Series |
| Start year | 1980 |
| End year | 1999 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Massey Ferguson |
| Factory | Coventry, England |
| Serial Number Location | Instrument panel, lower right |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $18,800 (1998 ) |
Massey Ferguson 240 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post ROPS. Canopy optional. |
| Wheelbase | 77 in |
| Length | 127.1 in |
| Width | 66.1 in |
| Height | 86 (ROPS) in |
| Fuel Capacity | 12.6 |
| Weight | 4,585 lbs |
| Shipping weight | - lbs |
| Ballasted weight | 4,985 lbs |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 6.00-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 13.6-28 (2WD) |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | mechanical drum (early) |
| Agricultural Tires (R1) | 6.00-16 |
| Agricultural Tires (R1) | 13.6-28 (2WD) |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Massey Ferguson 240 4WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 32 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Massey Ferguson 240 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Perkins AD3.152 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 152 ci |
| Bore x Stroke | 3.60x5.00 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 46 hp @ 2000 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual dry element |
| Transmission Type | sliding gear - |
| Transmission / Gearbox gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Massey Ferguson 240 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | live (two-stage clutch) |
| Rear PTO Power (Tested) | 41 hp ( 34.77 hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Massey Ferguson 240 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 28.69 hp) |
Massey Ferguson 240 4WD Hydraulics |
|
| Type | open |
| Nº of valves | 2 |
| Pump flow | 9.5 gpm |
| Steering flow | - gpm |