Massey Ferguson 194 4WD Specs
(1980)
Massey Ferguson 194 4WD General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 194 4WD |
| Tractor Series | - |
| Start year | 1980 |
| End year | 1983 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | Massey Ferguson |
| Manufacturer | Landini |
| Factory | Italy |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Massey Ferguson 194 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Open operator station. Cab optional. |
| Wheelbase | 90.2 in |
| Length | 149.2 in |
| Width | - in |
| Height | - in |
| Fuel Capacity | 16.4 |
| Weight | 5,954 (2WD), 6,659 (4WD) lbs |
| Shipping weight | - lbs |
| Ballasted weight | - lbs |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 11.2-24 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 16.9-30 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | dry disc |
| Agricultural Tires (R1) | 11.2-24 |
| Agricultural Tires (R1) | 16.9-30 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Massey Ferguson 194 4WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Massey Ferguson 194 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Perkins A4.248 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 248 ci |
| Bore x Stroke | 3.975x5.00 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 75 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | partially synchronized - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Massey Ferguson 194 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/ground |
Massey Ferguson 194 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Massey Ferguson 194 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |