Massey Ferguson 147 Specs
(1980)
Massey Ferguson 147 General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 147 |
| Tractor Series | - |
| Start year | 1980 |
| End year | - |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Massey Ferguson |
| Factory | Spain |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Massey Ferguson 147 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Open operator station. |
| Wheelbase | 72 in |
| Length | 118.1 in |
| Width | 49 in |
| Height | - in |
| Fuel Capacity | 10.2 |
| Weight | - lbs |
| Shipping weight | - lbs |
| Ballasted weight | - lbs |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 5.5x16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 10x28 |
| Steering type | - |
| Brakes type | drum |
| Agricultural Tires (R1) | 5.5x16 |
| Agricultural Tires (R1) | 10x28 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Massey Ferguson 147 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 95 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Massey Ferguson 147 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Perkins AD3.152S |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 152 ci |
| Bore x Stroke | 3.6x5.0 |
| Compression Ratio | 18.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ - rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | oil bath |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
Massey Ferguson 147 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | live (two-stage clutch) |
| Rear PTO Power (Tested) | 45 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Massey Ferguson 147 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Massey Ferguson 147 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |