Massey Ferguson 1114 4WD Specs
(1978)
Massey Ferguson 1114 4WD General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 1114 4WD |
| Tractor Series | - |
| Start year | 1978 |
| End year | 1990 |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Massey Ferguson |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Massey Ferguson 1114 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | standard |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Length | 185.0 in |
| Width | - in |
| Height | 114.2 in |
| Fuel Capacity | 52.8 |
| Weight | 10,694 (2WD), 11,775 (4WD) lbs |
| Shipping weight | - lbs |
| Ballasted weight | - lbs |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 13.6-28 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 18.4-38 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
| Agricultural Tires (R1) | 13.6-28 |
| Agricultural Tires (R1) | 18.4-38 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Massey Ferguson 1114 4WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Massey Ferguson 1114 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Perkins A6.354 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 353.9 ci |
| Bore x Stroke | 3.875x5.00 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 110 hp @ 2400 rpm |
| Engine Cooling Type | - |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD optional |
Massey Ferguson 1114 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Massey Ferguson 1114 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Massey Ferguson 1114 4WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |