Mahindra Max 26XL Specs
(2014)
Mahindra Max 26XL General Information |
|
| Brand | Mahindra |
| Model | Mahindra Max 26XL |
| Start year | 2014 |
| End year | - |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Mahindra |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $15,470 (2016 shuttle ) |
Mahindra Max 26XL Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post folding ROPS. Cab optional. |
| Wheelbase | - in |
| Length | 109.3 in |
| Fuel Capacity | 6.1 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | wet disc |
Mahindra Max 26XL Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 50 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 35 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Mahindra Max 26XL Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Mitsubishi S3L2 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 80.4 ci |
| Bore x Stroke | 3.071x3.622 |
| Compression Ratio | 22:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 25.6 hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (2-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Mahindra Max 26XL PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | transmission |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Mahindra Max 26XL Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Mahindra Max 26XL Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | 5.8 gpm |
| Steering flow | 2.7 gpm |