Mahindra 5530 4WD Specs
(2008)
Mahindra 5530 4WD General Information |
|
| Brand | Mahindra |
| Model | Mahindra 5530 4WD |
| Start year | 2008 |
| End year | - |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Mahindra |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $24,975 (2013 4WD ) |
Mahindra 5530 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS. |
| Wheelbase | - in |
| Length | 140 in |
| Fuel Capacity | 17.1 |
| Operating Weight | 5,976 (ROPS) lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
Mahindra 5530 4WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 55 A |
| Number of batteries | 12 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 96 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Mahindra 5530 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Mahindra |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 152.4 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | 17.2:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 55 hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | synchromesh - |
| Transmission / Gearbox gears | 8 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD (optional) |
Mahindra 5530 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 45 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Mahindra 5530 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Mahindra 5530 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | 1 or 2 |
| Pump flow | 10.6 gpm |
| Steering flow | 4.5 gpm |