Mahindra 5035 4WD Specs
(2010)
Mahindra 5035 4WD General Information |
|
| Brand | Mahindra |
| Model | Mahindra 5035 4WD |
| Start year | 2010 |
| End year | - |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Mahindra |
| Factory | Maharashtra, India |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $25,750 (2013 sync shuttle ) |
Mahindra 5035 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foladable ROPS. |
| Wheelbase | - in |
| Length | 128.9 in |
| Fuel Capacity | 11.3 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 9.5-20 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 16.9-24 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
Mahindra 5035 4WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 45 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 96 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Mahindra 5035 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Mahindra CE50 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 153.9 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | 19.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 49.5 hp @ 2800 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (3-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Mahindra 5035 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 43 (gear) hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Mahindra 5035 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Mahindra 5035 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | 5 gpm |