Mahindra 4025 2WD Specs
(2008)
Mahindra 4025 2WD General Information |
|
| Brand | Mahindra |
| Model | Mahindra 4025 2WD |
| Start year | 2008 |
| End year | - |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Mahindra |
| Factory | Maharashtra, India |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $13,325 (2009 ) |
Mahindra 4025 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS |
| Wheelbase | - in |
| Length | 115.3 in |
| Fuel Capacity | 14.6 |
| Operating Weight | 4,,389 lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | dry disc |
Mahindra 4025 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | 12 volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 36 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 96 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Mahindra 4025 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Mahindra MDI 2700R2 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 166.7 ci |
| Bore x Stroke | 3.50x4.331 |
| Compression Ratio | 19.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 41 hp @ 2300 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | sliding mesh - |
| Transmission / Gearbox gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
Mahindra 4025 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | live (2-stage clutch) |
| Rear PTO Power (Tested) | 31 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Mahindra 4025 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Mahindra 4025 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | 0 or 1 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | 4.8 gpm |