Mahindra 2816 2WD Specs
(2008)
Mahindra 2816 2WD General Information |
|
| Brand | Mahindra |
| Model | Mahindra 2816 2WD |
| Start year | 2008 |
| End year | 2010 |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | Mahindra |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $14,720 (2009 hydro ) |
Mahindra 2816 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Folding ROPS |
| Wheelbase | - in |
| Length | 115 in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | 2,315 (gear), 2,458 (hydro) lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 7x16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 11.2x24 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
Mahindra 2816 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 50 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 46 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Mahindra 2816 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Mitsubishi S3L2 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 80.4 ci |
| Bore x Stroke | 3.071x3.622 |
| Compression Ratio | 22:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 28 hp @ 2500 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (3-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Mahindra 2816 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | live |
| Rear PTO Power (Tested) | 21.1 (hydro) hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Mahindra 2816 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Mahindra 2816 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | 0 or 1 |
| Pump flow | 7.8 gpm |
| Steering flow | 3.5 gpm |