Mahindra Gujarat 312 2WD Specs
(2006)
Mahindra Gujarat 312 2WD General Information |
|
| Brand | Mahindra Gujarat |
| Model | Mahindra Gujarat 312 2WD |
| Start year | 2006 |
| End year | - |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Mahindra |
| Factory | Gujarat, India |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Mahindra Gujarat 312 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | - |
| Wheelbase | 75.5 in |
| Length | 130.3 in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 6.00x16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 12.4x28 |
| Steering type | - |
| Brakes type | - |
Mahindra Gujarat 312 2WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Mahindra Gujarat 312 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 2-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 109.7 ci |
| Bore x Stroke | 4.016x4.331 |
| Compression Ratio | 18:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 31 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | Oil bath with cyclonic precleaner |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 10 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | - |
Mahindra Gujarat 312 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | - |
Mahindra Gujarat 312 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Mahindra Gujarat 312 2WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |