Kubota M4950 2WD Specs
(1983)
Kubota M4950 2WD General Information |
|
| Brand | Kubota |
| Model | Kubota M4950 2WD |
| Tractor Series | M50 Series |
| Start year | 1983 |
| End year | 1993 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Kubota |
| Factory | Japan |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Kubota M4950 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Four-post ROPS. Cab optional with air-conditioning. |
| Wheelbase | 80.9 (2WD), 82.3 (4WD) in |
| Length | 144.3 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | - in |
| Fuel Capacity | 18.5 |
| Weight | - lbs |
| Shipping weight | 4,762 (2WD), 5,452 (4WD) lbs |
| Ballasted weight | 8,195 lbs |
| Operating Weight | 5,800 (4WD ROPS) lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 6.00-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 14.9-28 (2WD) |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | differential mechanical wet disc |
| Agricultural Tires (R1) | 6.00-16 |
| Agricultural Tires (R1) | 14.9-28 (2WD) |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Kubota M4950 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 65 (with cab) A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 300 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Kubota M4950 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Kubota S2800-A |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 170.3 ci |
| Bore x Stroke | 3.35x3.23 |
| Compression Ratio | 21:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | single paper element |
| Transmission Type | fully synchronized - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Clutch | dry dual 11.2-inch plate |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
Kubota M4950 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 47 hp ( 49.57 hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Kubota M4950 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 40.25 hp) |
Kubota M4950 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | 1 or 2 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |