Kubota M4062 Specs
(2018)
Kubota M4062 General Information |
|
| Brand | Kubota |
| Model | Kubota M4062 |
| Start year | 2018 |
| End year | - |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Kubota |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Kubota M4062 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post folding ROPS. Cab optional. |
| Wheelbase | 84.1 in |
| Length | 145.7 in |
| Fuel Capacity | 18.5 (ROPS) / 23.8 (Cabin) |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
Kubota M4062 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Kubota M4062 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Kubota V3307 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 203.3 ci |
| Bore x Stroke | 3.70x4.70 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2400 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 18 forward and reverse |
| Transmission Clutch | wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Kubota M4062 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E |
Kubota M4062 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Kubota M4062 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | 2 or 3 |
| Pump flow | 16.6 gpm |
| Steering flow | - gpm |