Kubota BX1870 2WD Specs
(2013)
Kubota BX1870 2WD General Information |
|
| Brand | Kubota |
| Model | Kubota BX1870 2WD |
| Start year | 2013 |
| End year | 2014 |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Kubota |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $9,924 (2013 ) |
Kubota BX1870 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS. Optional canopy. |
| Wheelbase | 52.8 in |
| Length | 92.1 in |
| Fuel Capacity | 6.6 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 16x7.5-8 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 24x12-12 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
Kubota BX1870 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 40 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 435 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Kubota BX1870 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Kubota D722 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 43.9 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 3200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (2-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Kubota BX1870 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 13.7 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 (1.375) |
Kubota BX1870 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Kubota BX1870 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | 6.3 gpm |
| Steering flow | - gpm |