Kubota B72 Specs
(1998)
Kubota B72 General Information |
|
| Brand | Kubota |
| Model | Kubota B72 |
| Tractor Series | - |
| Start year | 1998 |
| End year | 2001 |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Kubota |
| Factory | - |
| Serial Number Location | Serial number plate on the right side of the tractor frame, above the front axle. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Kubota B72 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post folding ROPS. |
| Wheelbase | 50 in |
| Length | 80.5 in |
| Width | 38.2 in |
| Height | 72.2 in |
| Fuel Capacity | 3.4 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 5.00-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 8-18 |
| Steering type | power |
| Brakes type | - |
| Agricultural Tires (R1) | 5.00-12 |
| Agricultural Tires (R1) | 8-18 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Kubota B72 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Kubota B72 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Kubota D905 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 54.8 ci |
| Bore x Stroke | 2.83x2.90 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 16.2 hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Kubota B72 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 (1.375) |
Kubota B72 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Kubota B72 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |