Kioti DK35SE Specs
(2007)
Kioti DK35SE General Information |
|
| Brand | Kioti |
| Model | Kioti DK35SE |
| Start year | 2007 |
| End year | - |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Kioti (a part of Daedong) |
| Factory | Daegu, South Korea |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Kioti DK35SE Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Foldable ROPS. Canopy optional. Cab optional (hydro only) with heat, air-conditioning, and CD player. |
| Wheelbase | 69.5 in |
| Length | 129.1 in |
| Fuel Capacity | 11.9 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 7-16/6 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 12.4-24/6 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
Kioti DK35SE Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Kioti DK35SE Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Daedong 3B183 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 111.43 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled inline |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (3-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Kioti DK35SE PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 28.5 (DK35SE) hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Kioti DK35SE Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Kioti DK35SE Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | 1 or 2 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |