John Deere 9430 Specs
(2007)
John Deere 9430 General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 9430 |
| Start year | 2007 |
| End year | 2011 |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Waterloo, Iowa, USA |
| Serial Number Location | Rear-left of tractor hinge frame on early models. Right side of tractor frame, ahead of front axle, on late models. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 9430 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | CommandView Cab standard with air-conditioning. Optional automatic climate control and leather trim. |
| Wheelbase | - in |
| Length | 270 , 285 (with 3-point) in |
| Fuel Capacity | 350 |
| Operating Weight | 38,600 (480/80R46 triples) lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | hydraulic wet discs |
John Deere 9430 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 200 A |
| Number of batteries | 2 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 950 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 9430 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged aftercooled diesel |
| Engine Code | John Deere |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 826.7 ci |
| Bore x Stroke | 5.197x6.496 |
| Compression Ratio | 16.0:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 425 hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | aspirator and dual paper elemnts |
| Transmission Type | full power shift John Deere PowerShift |
| Transmission / Gearbox gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Clutch | electronic wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
John Deere 9430 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent (optional) |
| Rear PTO Power (Tested) | 320 hp ( 383.62 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 (1.75) |
John Deere 9430 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 343.05 hp) |
John Deere 9430 Hydraulics |
|
| Type | closed-center pressure and flow compensating |
| NÂș of valves | 4 to 6 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |