John Deere 7330 2WD Specs
(2007)
John Deere 7330 2WD General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 7330 2WD |
| Start year | 2007 |
| End year | - |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Waterloo, Iowa, USA |
| Serial Number Location | Right side of main frame above front axle |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $77,688 (2011) |
John Deere 7330 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post Roll-Gard ROPS. Cab optional. |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Length | 187.3 in |
| Fuel Capacity | 66 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | differential hydraulic wet disc |
John Deere 7330 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | 14 volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
John Deere 7330 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 12-valve |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | John Deere 6068HRW74 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 414.4 ci |
| Bore x Stroke | 4.19x5.00 |
| Compression Ratio | 17.0:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | partial power shift John Deere PowrQuad Creeper |
| Transmission / Gearbox gears | 32 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
John Deere 7330 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 125 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
John Deere 7330 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 7330 2WD Hydraulics |
|
| Type | constant flow load sensing |
| NÂș of valves | 2 to 4 |
| Pump flow | 21.1 gpm |
| Steering flow | - gpm |