John Deere 6310S 4WD Specs
(1999)
John Deere 6310S 4WD General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 6310S 4WD |
| Start year | 1999 |
| End year | 2002 |
| Category / Type | Orchard/Vineyard tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
| Serial Number Location | Main tractor frame on right side. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 6310S 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard. |
| Wheelbase | 94.5 in |
| Length | 162.7 in |
| Fuel Capacity | 43.6 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 10.5/80-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 16.9-24 |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
| Agricultural Tires (R1) | 10.5/80-18 |
| Agricultural Tires (R1) | 16.9-24 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
John Deere 6310S 4WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 115 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 110 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 850 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 6310S 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | John Deere 4045 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 276 ci |
| Bore x Stroke | 4.19x5.00 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 99 hp @ 2300 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | four-speed power shift PowrQuad Creeper |
| Transmission / Gearbox gears | 38 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 6310S 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 80 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 (1.375) |
John Deere 6310S 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 6310S 4WD Hydraulics |
|
| Type | closed center load sensing |
| Nº of valves | 1 to 4 |
| Pump flow | 25.4 gpm |
| Steering flow | - gpm |