John Deere 6125D Specs
(2008)
John Deere 6125D General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 6125D |
| Start year | 2008 |
| End year | - |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Saltillo, Mexico |
| Serial Number Location | Right side of main tractor frame above front axle. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 6125D Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post ROPS. Cab optional. |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Length | 166 in |
| Fuel Capacity | 41.7 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | mechanical wet disc |
John Deere 6125D Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 70 (ROPS) / 90 (cab) A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 102 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 550 A |
| Battery - Group | 27 |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 6125D Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder 8-valve |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | John Deere 4045H Power Tech |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 276 ci |
| Bore x Stroke | 4.19x5.00 |
| Compression Ratio | 17:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dry element with pre-cleaner |
| Transmission Type | partially synchronzied John Deere Top Shaft Syncronized (TSS) |
| Transmission / Gearbox gears | 9 forward and 3 reverse |
| Transmission Clutch | dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 6125D PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 105 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 (1.375) |
John Deere 6125D Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 6125D Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 17.6 gpm |
| Steering flow | 6.9 gpm |