John Deere 5603 2WD Specs
(2007)
John Deere 5603 2WD General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 5603 2WD |
| Start year | 2007 |
| End year | 2008 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Augusta, Georgia, USA |
| Serial Number Location | Serial plate on the front-left tractor frame, above the front axle. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 5603 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard. |
| Wheelbase | 85.7 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 33.5 |
| Operating Weight | 7,145 lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 12.4-24 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 18.4-30 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
John Deere 5603 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 90 / 120 (optional) A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 750 A |
| Battery - Group | 31 |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 5603 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | John Deere PowerTech 4045 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 276 ci |
| Bore x Stroke | 4.19x5.00 |
| Compression Ratio | 17.0:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2400 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | paper and felt elements |
| Transmission Type | power shuttle PowrReverser |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Clutch | wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 5603 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 82 hp ( 83.78 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E |
John Deere 5603 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 5603 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | 1 to 3 |
| Pump flow | 15.9 gpm |
| Steering flow | - gpm |