John Deere 5325 2WD Specs
(2005)
John Deere 5325 2WD General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 5325 2WD |
| Start year | 2005 |
| End year | 2008 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Augusta, Georgia, USA |
| Serial Number Location | Left side of tractor frame above the front axle. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 5325 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | - |
| Wheelbase | 85.7 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 25 (straddle) |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 7.50-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 14.9-28 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | differential hydraulic wet disc |
John Deere 5325 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 70 (open station) / 90 (cab) A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 950 A |
| Battery - Group | BCI 31 |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 5325 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 5-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | John Deere |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 186.1 ci |
| Bore x Stroke | 3.385x4.134 |
| Compression Ratio | 20.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2400 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | paper and felt elements |
| Transmission Type | power shuttle John Deere PowrReverser |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Clutch | wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
John Deere 5325 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 55 hp ( 57.27 hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
John Deere 5325 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 5325 2WD Hydraulics |
|
| Type | open |
| NÂș of valves | 6 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |