John Deere 5080R Specs
(2009)
John Deere 5080R General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 5080R |
| Start year | 2009 |
| End year | 2016 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
| Serial Number Location | Right side of tractor frame, above the front axle. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 5080R Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard. Optional A/C. |
| Wheelbase | 88.6 in |
| Length | 155.5 in |
| Fuel Capacity | 34.3 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 13.6R24 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 16.9R34 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
John Deere 5080R Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 5080R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder 8-valve |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | John Deere 4045HL284 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 276 ci |
| Bore x Stroke | 4.19x5.00 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 80 hp @ 2300 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | creeper AutoQuad Plus with underdrive |
| Transmission / Gearbox gears | 32 forward and reverse |
| Transmission Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 5080R PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 67 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E |
John Deere 5080R Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 5080R Hydraulics |
|
| Type | load sensing pressure compensated |
| Nº of valves | up to 3 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |