John Deere 4066R 2WD Specs
(2014)© John Deere
John Deere 4066R 2WD General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 4066R 2WD |
| Start year | 2014 |
| End year | - |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Augusta, Georgia, USA |
| Serial Number Location | Serial number plate on the right side of the 4066R tractor frame, above the front axle. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 4066R 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post folding ROPS. Cab optional with air-conditioning. |
| Wheelbase | 73 in |
| Length | 130.6 in |
| Fuel Capacity | 13 (ROPS) / 13.8 (Cabin) |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 8.00-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 13.6-28 |
| Steering type | power |
| Brakes type | - |
John Deere 4066R 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 75 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 770 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 4066R 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Yanmar 4TNV86 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 127.5 ci |
| Bore x Stroke | 3.39x3.54 |
| Compression Ratio | 19.1:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 65.9 hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic eHydro |
| Transmission / Gearbox gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Clutch | wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 4066R 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 (1.375) |
John Deere 4066R 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 4066R 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 11.2 gpm |
| Steering flow | 6.2 gpm |