John Deere 3203 4WD Specs
(2006)
John Deere 3203 4WD General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 3203 4WD |
| Start year | 2006 |
| End year | 2008 |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Augusta, Georgia, USA |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 3203 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post ROPS. |
| Wheelbase | 68 in |
| Length | 120.2 in |
| Fuel Capacity | 11.5 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 25x8.50-14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 15-19.5 |
| Steering type | power |
| Brakes type | wet disc |
John Deere 3203 4WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 75 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 500 A |
| Battery - Group | 22NF |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 3203 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Yanmar 3TNV84 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 91.5 ci |
| Bore x Stroke | 3.3x3.54 |
| Compression Ratio | 19:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2800 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dry with safety element |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (2-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 3203 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 24 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
John Deere 3203 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 3203 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | 2 |
| Pump flow | 7.6 gpm |
| Steering flow | 5.7 gpm |