JCB Fastrac 8330 Specs
(2016)
JCB Fastrac 8330 General Information |
|
| Brand | JCB |
| Model | JCB Fastrac 8330 |
| Start year | 2016 |
| End year | - |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | JCB |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
JCB Fastrac 8330 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 122.8 in |
| Length | 222.4 in |
| Fuel Capacity | 158.5 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | - |
| Brakes type | disc |
JCB Fastrac 8330 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 200 A |
| Number of batteries | 2 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 110 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 950 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
JCB Fastrac 8330 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | AGCO Power 84AWF |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 513.8 ci |
| Bore x Stroke | 4.37x5.71 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ - rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dry |
| Transmission Type | continuously variable transmission - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (2-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 4WD |
JCB Fastrac 8330 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 310 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 (1.375) |
JCB Fastrac 8330 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
JCB Fastrac 8330 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 36.2 gpm |
| Steering flow | - gpm |