Force Motors Balwan 500 Specs
(2006)
Force Motors Balwan 500 General Information |
|
| Brand | Force Motors |
| Model | Force Motors Balwan 500 |
| Start year | 2006 |
| End year | - |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Force Motors |
| Factory | India |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Force Motors Balwan 500 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | - |
| Wheelbase | 77.2 in |
| Length | 131.5 in |
| Fuel Capacity | 15.8 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 6.00x16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 13.6x28 |
| Steering type | mechanical |
| Brakes type | wet disc |
Force Motors Balwan 500 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 23 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Force Motors Balwan 500 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | TD2600F |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 158.4 ci |
| Bore x Stroke | 3.579x3.937 |
| Compression Ratio | 18.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 50 hp @ - rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - synchromesh |
| Transmission / Gearbox gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | - |
Force Motors Balwan 500 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Force Motors Balwan 500 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Force Motors Balwan 500 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |