Fendt 820 Vario Specs
(2006)
Fendt 820 Vario General Information |
|
| Brand | Fendt |
| Model | Fendt 820 Vario |
| Start year | 2006 |
| End year | - |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Fendt |
| Factory | Marktoberdoft, Germany |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Fendt 820 Vario Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 107 in |
| Length | 187 in |
| Fuel Capacity | 89.8 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | - |
| Brakes type | wet discs |
Fendt 820 Vario Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 200 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 170 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 1020 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Fendt 820 Vario Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | Deutz TCD 2012 L06 4V |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 369.6 ci |
| Bore x Stroke | 3.976x4.961 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | continuously variable transmission (IVT) Fendt Vario |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (2-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Fendt 820 Vario PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | 175 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E/1000 |
Fendt 820 Vario Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Fendt 820 Vario Hydraulics |
|
| Type | load sensing |
| NÂș of valves | 3 or 4 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |