Fendt 380GHA Specs
(1998)
Fendt 380GHA General Information |
|
| Brand | Fendt |
| Model | Fendt 380GHA |
| Tractor Series | Allrad-GT Series |
| Start year | 1998 |
| End year | 2004 |
| Category / Type | Tool Carrier tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Fendt |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Fendt 380GHA Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with heater. |
| Wheelbase | 102.3 in |
| Length | 167.3 in |
| Width | 82.7 in |
| Height | 112.2 in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 9.5-44 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 11.2-48 |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic disc |
| Agricultural Tires (R1) | 9.5-44 |
| Agricultural Tires (R1) | 11.2-48 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Fendt 380GHA Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | 14 volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 55 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | 110 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Fendt 380GHA Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | KHD |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.3 ci |
| Bore x Stroke | 4.02x4.92 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ - rpm |
| Engine Cooling Type | - |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 21 forward and 6 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Fendt 380GHA PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/750 |
Fendt 380GHA Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Fendt 380GHA Hydraulics |
|
| Type | - |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | 10.6 gpm |
| Steering flow | 7.4 gpm |