Farmtrac 8075 4WD Specs
(2007)
Farmtrac 8075 4WD General Information |
|
| Brand | Farmtrac |
| Model | Farmtrac 8075 4WD |
| Start year | 2007 |
| End year | 2008 |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Farmtrac |
| Factory | Poland |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Farmtrac 8075 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with heat and A/C |
| Wheelbase | - in |
| Length | 150 , 153 (4WD) in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 7.5x16 (2WD) |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 16.9x30 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | differential hydraulic wet disc |
Farmtrac 8075 4WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 65 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 950 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Farmtrac 8075 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Perkins |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 268 ci |
| Bore x Stroke | 4.134x5.00 |
| Compression Ratio | 19.3:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 72.4 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | - shuttle, partial synchromesh |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD optional |
Farmtrac 8075 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 64.8 hp ( 67.13 hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Farmtrac 8075 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Farmtrac 8075 4WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | 2 |
| Pump flow | 9.8 gpm |
| Steering flow | 3 gpm |