Deutz-Fahr M650 Specs
(2007)
Deutz-Fahr M650 General Information |
|
| Brand | Deutz-Fahr |
| Model | Deutz-Fahr M650 |
| Start year | 2007 |
| End year | 2009 |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Deutz-Fahr |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Deutz-Fahr M650 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 111 in |
| Length | 189.4 in |
| Fuel Capacity | 80.6 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | wet disc |
Deutz-Fahr M650 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 200 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 190 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Deutz-Fahr M650 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | Deutz |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 369.6 ci |
| Bore x Stroke | 3.98x4.96 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 181 hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | creeper ZF 7200 |
| Transmission / Gearbox gears | 40 forward and reverse |
| Transmission Clutch | wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Deutz-Fahr M650 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Deutz-Fahr M650 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Deutz-Fahr M650 Hydraulics |
|
| Type | load sensing |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 31.7 gpm |
| Steering flow | 11 gpm |