Deutz-Fahr 9310 TTV Specs
(2015)
Deutz-Fahr 9310 TTV General Information |
|
| Brand | Deutz-Fahr |
| Model | Deutz-Fahr 9310 TTV |
| Start year | 2015 |
| End year | - |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Deutz-Fahr |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Deutz-Fahr 9310 TTV Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | MaxiVision II Cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 123.4 in |
| Length | 207.4 in |
| Fuel Capacity | 158.5 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | wet disc |
Deutz-Fahr 9310 TTV Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 200 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 180 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Deutz-Fahr 9310 TTV Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | Deutz TCD 7.8 L06 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 474.5 ci |
| Bore x Stroke | 4.33x5.35 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | - |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Deutz-Fahr 9310 TTV PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540E/1000/1000E |
Deutz-Fahr 9310 TTV Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Deutz-Fahr 9310 TTV Hydraulics |
|
| Type | closed center load sensing |
| NÂș of valves | 4 to 8 |
| Pump flow | 42.3 gpm |
| Steering flow | - gpm |