Claas Xerion 4000 Specs
(2014)
Claas Xerion 4000 General Information |
|
| Brand | Claas |
| Model | Claas Xerion 4000 |
| Start year | 2014 |
| End year | - |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Claas |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Claas Xerion 4000 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | - |
| Wheelbase | 141.7 in |
| Length | 298.9 in |
| Fuel Capacity | 195.5 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | - |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
Claas Xerion 4000 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Claas Xerion 4000 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Mercedes-Benz OM 470 LA |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 646.9 ci |
| Bore x Stroke | 4.92x5.71 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 1900 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydro-mechanical CVT ZF Eccom 4.5 |
| Transmission / Gearbox gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 4WD |
Claas Xerion 4000 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 380 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 |
Claas Xerion 4000 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Claas Xerion 4000 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |