Chery RV1254 Specs
(2012)
Chery RV1254 General Information |
|
| Brand | Chery |
| Model | Chery RV1254 |
| Start year | 2012 |
| End year | - |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Chery |
| Factory | China |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Chery RV1254 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 105.8 in |
| Length | 206.7 in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydraulic power |
| Brakes type | pneumatic brakes optional |
Chery RV1254 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Chery RV1254 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Yuchai YC6B |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 419.3 ci |
| Bore x Stroke | 4.252x4.921 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | oil bath |
| Transmission Type | synchromesh - |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Clutch | 304.8mm dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Chery RV1254 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | live |
| Rear PTO Power (Tested) | 78.2 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Chery RV1254 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Chery RV1254 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |