Challenger MT555D Specs
(2012)
Challenger MT555D General Information |
|
| Brand | Challenger |
| Model | Challenger MT555D |
| Start year | 2012 |
| End year | 2014 |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | AGCO |
| Factory | Beauvais, France |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $146,656 (2013 classic ) |
Challenger MT555D Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. AGCO System 150 (optional) |
| Wheelbase | 117.8 in |
| Length | 200.2 in |
| Fuel Capacity | 114 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
Challenger MT555D Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 175 / 240 A |
| Number of batteries | 2 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 600 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Challenger MT555D Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | AGCO Power |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 402.5 ci |
| Bore x Stroke | 4.252x4.724 |
| Compression Ratio | 17.4:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 170 hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual stage dry |
| Transmission Type | continuously variable transmission TechStar CVT |
| Transmission / Gearbox gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Challenger MT555D PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 140 hp ( 173.3 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Challenger MT555D Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 123.8 hp) |
Challenger MT555D Hydraulics |
|
| Type | closed center load sensing (CCLS) |
| Nº of valves | 2 to 4 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |