Challenger MT455E Specs
(2017)
Challenger MT455E General Information |
|
| Brand | Challenger |
| Model | Challenger MT455E |
| Start year | 2017 |
| End year | - |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | AGCO |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Challenger MT455E Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. Auto-Guide 3000 |
| Wheelbase | 105 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 67 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
Challenger MT455E Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 175 / 240 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Challenger MT455E Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | intercooled turbocharged diesel |
| Engine Code | AGCO Power |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 299 ci |
| Bore x Stroke | 4.251x5.276 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 110 hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | four-speed power shift AutoPower IV |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Clutch | hydraulic wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Challenger MT455E PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 105 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Challenger MT455E Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Challenger MT455E Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | up to 5 |
| Pump flow | 26 gpm |
| Steering flow | - gpm |