CaseIH Steiger 550 Quadtrac Specs
(2011)
CaseIH Steiger 550 Quadtrac General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH Steiger 550 Quadtrac |
| Start year | 2011 |
| End year | - |
| Category / Type | Articulated Crawler tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | CaseIH |
| Factory | Fargo, North Dakota, USA |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
CaseIH Steiger 550 Quadtrac Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Surveyor cab standard. |
| Wheelbase | 154 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 470 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | - |
| Brakes type | - |
CaseIH Steiger 550 Quadtrac Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 200 A |
| Number of batteries | 2 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 1000 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
CaseIH Steiger 550 Quadtrac Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | two-stage turbocharged intercooled and aftercooled diesel |
| Engine Code | Iveco |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 787 ci |
| Bore x Stroke | 5.315x5.906 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 550 hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | full power shift - |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | electro-hydraulic wet discs |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | articulated crawler |
CaseIH Steiger 550 Quadtrac PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 475 hp ( 535.77 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 (1-3/4) |
CaseIH Steiger 550 Quadtrac Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 434.20 hp) |
CaseIH Steiger 550 Quadtrac Hydraulics |
|
| Type | closed center pressure flow compensated (PFC) |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 35 gpm |
| Steering flow | - gpm |