CaseIH Steiger 400 Specs
(2011)
CaseIH Steiger 400 General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH Steiger 400 |
| Start year | 2011 |
| End year | 2013 |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | CaseIH |
| Factory | Fargo, North Dakota, USA |
| Serial Number Location | Serial number plate on the front left tractor fender, near the steps. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
CaseIH Steiger 400 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Surveyor cab standard. |
| Wheelbase | 148 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 310 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | - |
| Brakes type | - |
CaseIH Steiger 400 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 200 A |
| Number of batteries | 2 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 1000 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
CaseIH Steiger 400 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | wastegate turbocharged aftercooled diesel |
| Engine Code | Iveco |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 787 ci |
| Bore x Stroke | 5.315x5.906 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 400 hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | full power shift - |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | electro-hydraulic wet discs |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
CaseIH Steiger 400 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 340 hp ( 400.10 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 (1-3/4) |
CaseIH Steiger 400 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 328.56 hp) |
CaseIH Steiger 400 Hydraulics |
|
| Type | pressure flow compensating (PFC) |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 35 gpm |
| Steering flow | - gpm |