CaseIH MXM120 Maxxum 2WD Specs
(2002)
CaseIH MXM120 Maxxum 2WD General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH MXM120 Maxxum 2WD |
| Start year | 2002 |
| End year | 2007 |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | CaseIH |
| Factory | Basildon, England |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
CaseIH MXM120 Maxxum 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | - |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Length | 180.5 in |
| Fuel Capacity | 75 |
| Operating Weight | 11,283 (2WD), 11,859 (4WD) lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | differential hydraulic wet disc |
CaseIH MXM120 Maxxum 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 120 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 176 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 1300 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
CaseIH MXM120 Maxxum 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | CNH |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 456.5 ci |
| Bore x Stroke | 4.40x5.00 |
| Compression Ratio | 17.0:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 122 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | full power shift - |
| Transmission / Gearbox gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Clutch | wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
CaseIH MXM120 Maxxum 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 95 hp ( 104.9 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 (1.375) |
CaseIH MXM120 Maxxum 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 83.0 hp) |
CaseIH MXM120 Maxxum 2WD Hydraulics |
|
| Type | closed-center load sensing |
| NÂș of valves | 2 to 5 |
| Pump flow | 25 gpm |
| Steering flow | - gpm |