CaseIH JX75 Maxxima 4WD Specs
(2002)
CaseIH JX75 Maxxima 4WD General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH JX75 Maxxima 4WD |
| Start year | 2002 |
| End year | 2006 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | CaseIH |
| Manufacturer | Turk Tractor |
| Factory | Turkey |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
CaseIH JX75 Maxxima 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post ROPS. Cab optional. |
| Wheelbase | 88.5 in |
| Length | 161.7 in |
| Fuel Capacity | 24.3 |
| Operating Weight | 6775 (ROPS) lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | independent wet disc |
CaseIH JX75 Maxxima 4WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
CaseIH JX75 Maxxima 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Iveco |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 220.5 ci |
| Bore x Stroke | 3.937x4.528 |
| Compression Ratio | 17.0:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2500 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | paper element |
| Transmission Type | creeper - |
| Transmission / Gearbox gears | 20 forward and 12 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
CaseIH JX75 Maxxima 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 60 hp ( 60.6 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E |
CaseIH JX75 Maxxima 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 49.5 hp) |
CaseIH JX75 Maxxima 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | 3 |
| Pump flow | 13.6 gpm |
| Steering flow | - gpm |