CaseIH JX1100U 4WD Specs
(2004)
CaseIH JX1100U 4WD General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH JX1100U 4WD |
| Start year | 2004 |
| End year | 2008 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | CaseIH |
| Factory | Jesi, Italy |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
CaseIH JX1100U 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Flat-platform with two-post foldable ROPS. Optional cab with air-conditioning. |
| Wheelbase | 92.2 (2WD), 91.1 (4WD) in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 33.5 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | differential hydraulic wet disc |
CaseIH JX1100U 4WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 120 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 960 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
CaseIH JX1100U 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | CNH |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 273.7 ci |
| Bore x Stroke | 4.094x5.197 |
| Compression Ratio | 17.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2500 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | synchronized shuttle with creeper - |
| Transmission / Gearbox gears | 20 forward and 12 reverse |
| Transmission Clutch | dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD (optional) |
CaseIH JX1100U 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 85 hp ( 87.3 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
CaseIH JX1100U 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 70.4 hp) |
CaseIH JX1100U 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | 2 to 3 |
| Pump flow | 14.5 gpm |
| Steering flow | 5.5 gpm |