CaseIH Farmall 75N 4WD Specs
(2009)
CaseIH Farmall 75N 4WD General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH Farmall 75N 4WD |
| Start year | 2009 |
| End year | 2016 |
| Category / Type | Orchard/Vineyard tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | CaseIH |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $41,624 (2014 ROPS ) |
CaseIH Farmall 75N 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable mid ROPS. Cab optional with air-conditioning. |
| Wheelbase | 81.1 in |
| Length | 152 in |
| Fuel Capacity | 20 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 7.50R18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 14.9R28 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
CaseIH Farmall 75N 4WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 120 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 800 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
CaseIH Farmall 75N 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | FPT |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 195 ci |
| Bore x Stroke | 3.90x4.095 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2300 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | power shuttle - |
| Transmission / Gearbox gears | 32 forward and 16 reverse |
| Transmission Clutch | wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | electro-hydraulic (4WD) |
CaseIH Farmall 75N 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 62 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
CaseIH Farmall 75N 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
CaseIH Farmall 75N 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | 12.7 gpm |
| Steering flow | 7.2 gpm |