CaseIH Farmall 31 Specs
(2008)
CaseIH Farmall 31 General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH Farmall 31 |
| Start year | 2008 |
| End year | 2011 |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | CaseIH |
| Manufacturer | Shibaura |
| Factory | Dublin, Georgia, USA |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $21,727 (2011 gear ROPS ) |
CaseIH Farmall 31 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS. |
| Wheelbase | 63 in |
| Length | 112.4 in |
| Fuel Capacity | 7.3 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 7x14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 11.2x24 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
CaseIH Farmall 31 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 40 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 420 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
CaseIH Farmall 31 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Shibaura N843 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 91.3 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (3-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
CaseIH Farmall 31 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | live |
| Rear PTO Power (Tested) | 26.5 (gear) hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
CaseIH Farmall 31 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
CaseIH Farmall 31 Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | 7.2 gpm |
| Steering flow | 5.1 gpm |