CaseIH Farmall 120A 2WD Specs
(2012)
CaseIH Farmall 120A 2WD General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH Farmall 120A 2WD |
| Start year | 2012 |
| End year | 2017 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | CaseIH |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
CaseIH Farmall 120A 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS. Cab optional with air-conditioning. |
| Wheelbase | 101 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 40 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | wet disc |
CaseIH Farmall 120A 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 120 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 950 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
CaseIH Farmall 120A 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder 8-valve |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | FPT |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 273.7 ci |
| Bore x Stroke | 4.094x5.197 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ - rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | power shuttle Hi-Lo |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and 8 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
CaseIH Farmall 120A 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 96 hp ( 104.48 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
CaseIH Farmall 120A 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 86.68 hp) |
CaseIH Farmall 120A 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | 2 to 4 |
| Pump flow | 22 gpm |
| Steering flow | 9 gpm |