CaseIH Farmall 115C 2WD Specs
(2013)
CaseIH Farmall 115C 2WD General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH Farmall 115C 2WD |
| Start year | 2013 |
| End year | 2015 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | CaseIH |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
CaseIH Farmall 115C 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS. Cab optional with heat and air-conditioning. |
| Wheelbase | - in |
| Length | 149 in |
| Fuel Capacity | 30.3 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 16.9R34 |
| Steering type | power |
| Brakes type | mechanical wet disc (ROPS) / hydraulic wet disc (Cabin) |
CaseIH Farmall 115C 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 120 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 121 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 730 (ROPS) / 800 (Cabin) A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
CaseIH Farmall 115C 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged air-to-air aftercooled diesel |
| Engine Code | Fiat Powertrain Technologies (FPT) F5H |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 207 ci |
| Bore x Stroke | 3.90x4.33 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 115 hp @ 2300 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual dry element |
| Transmission Type | creeper - |
| Transmission / Gearbox gears | 20 forward and 12 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
CaseIH Farmall 115C 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 98 hp ( 103.7 hp) |
| Rear PTO RPM | 540 (1.375) |
CaseIH Farmall 115C 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 69.3 hp) |
CaseIH Farmall 115C 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | 1 or 2 |
| Pump flow | 12.9 gpm |
| Steering flow | - gpm |