Buhler Versatile 400 4WD Specs
(2008)
Buhler Versatile 400 4WD General Information |
|
| Brand | Buhler Versatile |
| Model | Buhler Versatile 400 4WD |
| Start year | 2008 |
| End year | 2010 |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Buhler Versatile |
| Factory | Winnipeg, Manitoba, Canada |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Buhler Versatile 400 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with heat and A/C |
| Wheelbase | 142 in |
| Length | 275 in |
| Fuel Capacity | 250 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | - |
| Brakes type | dual dry caliper |
Buhler Versatile 400 4WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 160 A |
| Number of batteries | 3 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 950 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Buhler Versatile 400 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged aftercooled diesel |
| Engine Code | Cummins QSM11 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 661 ci |
| Bore x Stroke | 4.92x5.79 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 400 hp @ - rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | powershift - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
Buhler Versatile 400 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | optional |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 |
Buhler Versatile 400 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Buhler Versatile 400 4WD Hydraulics |
|
| Type | closed center load sensing |
| NÂș of valves | 4 to 6 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |