Branson 5220C Specs
(2012)
Branson 5220C General Information |
|
| Brand | Branson |
| Model | Branson 5220C |
| Start year | 2012 |
| End year | - |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Kukje |
| Factory | - |
| Serial Number Location | Serial number plate on the right side of the tractor frame, above the front axle. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Branson 5220C Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard. |
| Wheelbase | 70.9 in |
| Length | 130 in |
| Fuel Capacity | 9.3 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 7-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 11.2-24 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
Branson 5220C Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Branson 5220C Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder 8-valve |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Kukje A2300T3-R |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 139.5 ci |
| Bore x Stroke | 3.465x3.701 |
| Compression Ratio | 21.3:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 55 hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dry |
| Transmission Type | syncro shuttle - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Clutch | dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Branson 5220C PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 47.5 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/790 (1.375) |
Branson 5220C Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Branson 5220C Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 11.1 gpm |
| Steering flow | 5 gpm |