Branson 3515R Specs
(2015)
Branson 3515R General Information |
|
| Brand | Branson |
| Model | Branson 3515R |
| Start year | 2015 |
| End year | - |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Kukje |
| Factory | South Korea |
| Serial Number Location | Serial number plate on the front right side of the main tractor frame, above the front axle. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Branson 3515R Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post folding ROPS. |
| Wheelbase | 65.8 in |
| Length | 118 in |
| Fuel Capacity | 7 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 7x16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 12.4x24 |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
Branson 3515R Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Branson 3515R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Kukje A1700N4 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 104.6 ci |
| Bore x Stroke | 3.46x3.70 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 35 hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dry |
| Transmission Type | synchronized shuttle - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Branson 3515R PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 22 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E |
Branson 3515R Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Branson 3515R Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 8.7 gpm |
| Steering flow | 4.7 gpm |