Branson 3110i Specs
(2008)
Branson 3110i General Information |
|
| Brand | Branson |
| Model | Branson 3110i |
| Start year | 2008 |
| End year | - |
| Category / Type | - |
| Distributor | Branson |
| Manufacturer | Kukje |
| Factory | Yangsu-ri, South Korea |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Branson 3110i Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | ROPS. Canopy optional. Soft cab optional. |
| Wheelbase | 65 in |
| Length | 119 in |
| Fuel Capacity | 11 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
Branson 3110i Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Branson 3110i Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 95.32 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dry element |
| Transmission Type | synchronized shuttle - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Branson 3110i PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E |
Branson 3110i Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Branson 3110i Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | 0 to 2 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |